Troodos / Kykkos

WYCIECZKA PRZEZNACZONA JEST DLA MIŁOŚNIKÓW GÓR I UKRYTYCH W NICH MONASTERÓW

Trasa: Omodos – Lasy Troodos - Olimpos – Monaster Kykkos - Grób Arcybiskupa Makariosa – Wioska Panagia – Monaster Chrisorroyiatissa

Autokary wyjeżdżają rano, około 8:00 z Pafos, zabierając Państwa wprost z Waszych hoteli,
aby udać się do jednej z najpiękniejszych wiosek u podnóża gór Troodos.

OMODOS

Malownicza wioska położona w regionie Commandaria, czyli znanego na wyspie wina wyrabianego od wieków z rosnących tu winogron, które susząc się na słońcu uzyskują niesamowity aromat i smak, żeby później odzwierciedlić się w bukiecie wina.
Na miejscowym targu oprócz wina commandaria i lokalnej wódki zivania możecie Państwo zakupić wiele lokalnych przysmaków wyrabianych z winogron, orzechów i oliwek.

Wioska ta znana jest tez również z Monasteru Św. Krzyża gdzie można zobaczyć rekliwie Św. Krzyża oprawioną w złocony krzyż.

GÓRY TROODOS

Następnie z górskiej wioski udamy się autokarem w Góry Troodos z których rozpozcierają się zapierające dech w piersiach widoki, piękne lasy sosnowe i cedrowe oraz ukryte w nich monastery.

Jadąc w góry możecie Państwo zwrócić uwagę na ciekawostkę która odróżnia góry cypryjskie od polskich a mianowicie że wspinając się w górę roślinność staje się coraz bogatsza, od pojedynczych drzew aż po wysokie lasy, a to za sprawą większej ilości opadów w górskich partiach.

Z turystycznych ciekawostek należy nadmienić, że u podnóża Olimpusu znajdują się 3 wyciągi, co w okresie od grudnia do marca daje wspaniałą szansę dla miłośników białego szaleństwa na uprawianie tego sportu zimą, podczas gdy zaledwie kilkadziesiąt kilometrów stąd można wylegiwać się na plaży. I to właśnie stwarza niesamowite możliwości wypoczynku na Cyprze.

KLASZTOR KYKKOS – GRÓB ARCYBISKUPA MAKARIOSA

Jadąc dalej poprzez malownicze góry i lasy docieramy wreszcie do najpiękniejszego, najbardziej sławnego na wyspie i najbardziej bogatego Monasteru Kykkos.

Uwaga: Na terenie Klasztoru obowiazują odpowiednie stroje (w razie potrzeby możemy się też bezpłatnie zaopatrzyć w specjalne sutanny).

Monaster ten powstał w XI w. Według tradycji pierwszym mnichem który go zamieszkał był pustelnik Izajasz, i to jemu objawiona Matka Boska poleciła sprowadzić na Cypr, dokładnie w to miejsce gdzie stoi teraz Monaster, cudowną Ikonę Matki Boskiej malowanej przez Św. Łukasza w latach 40 n. e. z żywego oblicza Maryji.
Ikonę tą sprowadził z Bizancjum Manuel Voutomites bizancki zarządca Cypru. Została ona umieszczona w bogatej kaplicy, na ozdobienie której zużyto prawie 3 tony złota. Oblicze Maryji jest zakryte bogato zdobioną szatą ponieważ ktokolwiek spojrzy w jej oczy straci wzrok. Jedynym wyjątkiem jest to, że Ikonę tą wystawia się oczami do nieba tylko w porach suszy i klęsk z modlitwami o sprowadzenie deszczu.

Uwaga: W Kaplicy tej jest absolutny zakaz fotografowania.

Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się też Muzeum Klasztorne, gdzie zgromadzone są zabytki prawosławnej sztuki sakralnej (ikony, freski, rzeźby w drewnie, rękopisy i księgi) oraz Skarbiec który skrywa całą kolekcję kosztowności klasztornych i oprawionych w złoto relikwii świętych.

Nieopodal Klasztoru znajduje się Grób Arcybiskupa Makariosa III - Zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego oraz Prezydenta Republiki Cypru od 1960 do 1977 roku.

Po zwiedzaniu Klasztoru czas na odpoczynek i opcjonalnie lunch (autokary zawiozą Państwa w pobliże restauracji).

CEDROWA DOLINA

W drodze powrotnej jadąc autokarami będziecie Państwo mogli zobaczyć rosnące tylko wysoko w czystym, górskim powietrzu drzewa cedrowe o charakterystycznych kształtach i srebrzysto – szarych, krótkich igiełkach z szyszkami sterczącymi ku górze jak bożonarodzeniowe świeczki.

PANAGIA – MONASTER CHRYSORROGIATISSA

Na końcu wycieczki zatrzymamy się aby obejrzeć położoną w przepięknej okolicy, jeszcze jedną górską wioskę – Panagia - z niej ku dołowi rozciagają się piękne widoki.

Nazwa wioski Panagia wywodzi się od słów ‘Matka Boska’ a to za sprawą znajdującej się tu ikony Matki Boskiej, umieszczonej w Klasztorze o nazwie Chrisorroyiatissa.

Klasztor ten został założony w XII w. przez zakonnika Igansiosa, który, według powszechnych wierzeń, u wybrzeży Pafos znalazł Ikonę Przenajświetszej Maryji Panny, która przypłynęła z Azji Mniejszej do wybrzeży Cypru.

I na tym powoli kończymy naszą wędrówkę przez Góry i Monastery, zjeżdżając w dól ku morzu, mogąc podziwiać jeszcze urokliwe górskie wioski.