Famagusta

TO WSPANIAŁA WYCIECZKA DLA TYCH KTÓRZY CHCIELIBY POZNAĆ NAJCIEKAWSZĄ CZĘŚĆ OKUPOWANYCH TERENÓW CYPRU A ZARAZEM PRZEBYĆ HISTORYCZNĄ WĘDRÓWKĘ OD STAROŻYTNOŚCI (SALAMINA), POPRZEZ CZASY CHRYSTUSA (KOŚCIÓŁ ŚW. BARNABY I JEGO GRÓB) ORAZ ŚREDNIOWIECZE (KATEDRA WZOROWANA NA NOTRE-DAME) AŻ DO CZASÓW WSPÓŁCZESNYCH - 1974 – PODZIAŁ CYPRU - MIASTO WIDMO

Trasa: Choirokokitia - Kościół Św. Barnaby – Salamina - Famagusta – Ghost town (Warosia)

Autokary zabierają Państwa spod Waszych hoteli wczesnym rankiem około godziny 8 rano (w zależności od położenia hotelu)

NALEŻY OBOWIĄZKOWO ZABRAĆ ZE SOBĄ PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY !!!

Początkowo trasa wycieczki przebiega autostradą wzdłuż wybrzeży Cypru, następnie mijając Limassol docieramy na parking w miejscowości Choirokokitia, zatrzymujemy się na krótki postój (około 0,5 godziny) gdzie jest możliwość skorzystania z kawiarenki i toalety.
Następnie udajemy się dalej na wschód, żeby po około godzinie jazdy przekroczyć Zieloną Granicę oddzielającą Cypr Południowy od Północnego – po czym wjeżdżamy na tureckojęzyczną część Cypru.

Uwaga: Na granicy płacimy 6 euro, jest to łączna opłata za wstępy do obiektów muzealnych.

KOŚCIÓŁ - GRÓB ŚW. BARNABY

Jadąc dalej wzdłuż wybrzeża docieramy wreszcie do starożytnego miasta Salamina. Pierwszą atrakcją turystyczną jest znajdujący się nieopodal Salaminy, związany z czasami Chrystusa - Kościół Św. Barnaby – ponieważ właśnie tutaj żył w I w. n. e. apostoł Św. Barnaba.

Kościół i klasztor Św. Barnaby został zbudowany na terenie nekropolii SALAMIS i jest jedną z najważniejszych budowli sakralnych na Cyprze.

W bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła znajduje się też muzeum w którym możemy obejrzeć wiele ciekawych wykopalisk związanych z tym okresem.

W kaplicze obok mieści się grób Św. Barnaby. Św. Apostoł Barnaba, który urodził się w Salamis i był synem żydowskiej rodziny, podczas edukacji w Jerozolimie był świadkiem cudu dokonanego przez Jezusa i w 33 roku nawrócił się na chrześcijaństwo, po czym zgodnie z naukami Chrystusa rozdał biednym wszystkie ziemie odziedziczone po rodzinie.

SALAMINA

To starożytne miasto zostało założone w XII w p. n. e. To tu w 450 r. p. n. e. miała miejsce bitwa pod Salaminą.

Poczas zwiedzania możemy obejrzeć starożytne posągi, kolumny, mozaiki, starożytne łaźnie i oczywiście amfiteatr jak przystało na starożytne miasto.

Po zwiedzaniu Salaminy i Kościoła Św. Barnaby udajemy się wzdłuż wybrzeża do Famagusty.

FAMAGUSTA

Starożytne miasto założone w III w. p. n. e. przez egipskich Ptolemeuszów, szczyci się bardzo bogatą historią.

Leżąc na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, Famagusta przechodziła z rąk do rąk, pamietając panowanie Krzyżowców, Muzułmanów, Wenecjan a w końcu Brytyjczyków. Dziś o dawnej świetności Famagusty przypominają potężne mury obronne, a w samym sercu Famagusty obejrzą Państwo perełkę naszej wycieczki – jest to Katedra Św. Mikołaja – nazywana cypryjską Katedrą Notre-Dame, przerobioną na Meczet Lala Mustafa Paszy kiedy to po podziale Cypru w 1974 Famagusta znalazła się w tureckojęzycznej strefie okupowanej.

WAROSIA – MIASTO WIDMO – GHOST TOWN

W latach 50-60 XX w. Famagusta była ekskluzywnym śródziemnomorskim kurortem wypoczynkowym, jej wybrzeże zdobiły luksusowe hotele, gdzie bywały nawet sławne gwiazdy filmowe takie jak Brigitte Bardot i Merilyn Monroe. Do dnia dzisiejszego ich fotografie zdobią ściany tutejszych kawiarenek.

Warosia była tak popularna, że nazywana była Copacabana Morza Srodziemnego.

Po podziale Cypru w 1974 greckojęzyczna część ludności zmuszona była opuścić tamte tereny i powstała opuszczona część miasta – WAROSIA.

Jest to obecnie jedyne takie miasto na świecie, gdzie od ponad 40 lat nikt nie mieszka. Z tego względu Warosia jest nazywana Miastem Duchów.

Do chwili obecnej sytuacja ta pozostaje nierozstrzygnięta a teren Warosi jest ogrodzony płotem i pilnowany przez wojsko.

Uwaga: obowiazuje tu kompletny zakaz fotografowania.