Jeep Safari Acamas

WYPRAWA JEEPAMI NA ACAMAS PRZEZNACZONA JEST DLA WIELBICIELI DZIKIEJ NATURY I PRZYGODY, PONIEWAŻ TRASA TA PRZEBIEGA PRZEZ PARK NARODOWY ACAMAS KTÓRY JEST OBSZAREM CHRONIONYM

Trasa: Sea caves/Morskie jaskinie (przerwa na fotografowanie) i Agios Giorgos (wrak statku) - Wąwóz Avacas (spacer około 40 min) - stare górskie wioski - Lara Bay/Zatoka Lara (miejsce lęgu żółwi) - Kąpiel w Błękitnej Lagunie ok. 45minut w sezonie letnim - Latchi wioska rybacka, czas wolny – opcjonalnie lunch dodatkowo płatny - Łaźnie Afrodyty.

Co ze sobą zabrać: wygodne obuwie, ewentualnie kostiumy kąpielowe, wodę i aparat

W dogodnym dla Państwa dniu jeepy zabierają Was wprost z Waszego hotelu, w godzinach porannych około 8:30 – 8:45, żeby następnie poprzez Koralową Zatokę dojedziemy do wioski Agios Giorgos, żeby na krótkim postoju obejrzeć i sfotografować wrak statku, który utknął na przybrzeżnej mieliźnie.

MORSKIE JASKINIE

Jadąc dalej wzdłuż linii brzegowej docieramy wreszcie do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc - Morskich Jaskiń. Przez tysiące lat woda morska wyżłobiła tu niesamowite kształty w miękkich kredowych skałach, tworząc iście księżycowy krajobraz.

WĄWÓZ AVACAS

Jadąc dalej na zachód wzdłuż morza, bezdrożami Połwyspu Acamas dojeżdżamy wreszcie do Wąwozu Avacas, gdzie rzeka spływająca z gór przez tysiące lat, wyżłobiła w miękkich kredowych skałach przepiękny wąwóz, wgłąb którego udacie się Państwo z kierowcą - przewodnikiem na około 40 minutowy spacer. Po drodze będziecie mieli Państwo okazję podziwiać i fotografować niesamowite formy skalne. Trasa wycieczki przebiega dołem wąwozu - przy akompaniamencie szumu rzadko spotykanych na Cyprze górskich potoków. W trakcie spaceru będziecie mogli Państwo z umieszczonych tam tabliczek dowiedzieć się nazwy występujących tam gatunków roślin i formacji skalnych.

Ciekawostka: Niesamowita sceneria i gra światła, przebijającego się poprzez szczeliny Wąwozu Avacas stała się inspiracją dla niejednego malarza.

LARA BAY – ZATOKA LARA

W drodze powrotnej przejedziemy na piękną dziką plażę Lara Bay – miejsce lęgu żółwi – chronione prawem jako rezerwat przyrody. Na plaży - w specjalnych wiatach – umieszczone sa fotografie żółwi a kierowca opowie Państwu o ich życiu i zwyczajach oraz długich trasach, które pokonują samice żółwi żeby się rozmnożyć na tych dzikich i pięknych plażach. Żółwice składają w piasku do 200 jaj, a następnie zakopują je na odpowiedniej glębokości żeby jaja utrzymywane były w korzystnej temperaturze. Miejsca te następnie sa ogrodzone specjalnymi metalowymi koszami żeby je chronić. Żółwie wylęgają się nocą i szybko biegną w stronę morza, tak żeby uchronić się przed potencjalnymi drapieżnikami takimi jak ptaki i węże. Dla zainteresowanych można uzgodnić z kierowcą dodatkowy czas wolny na kąpiel.

STARE WIOSKI GRECKIE I TURECKIE

Następnie oddalamy się już od linii brzegowej wgłąb Półwyspu Acamas i jadąc górskim grzbietem Półwyspu drogami off-road możemy podziwiać przepiękne widoki. Po obu stronach można zobaczyć morze. Po drodze przejeżdżamy przez stare wioski greckie i tureckie, gdzie możemy nasycić oko pozostałymi po kiedyś mieszkającej tu ludności starymi domami z kamienia, które wraz ze scenerią dzikich gór w tle tworzą niezapomniane widoki.

Część opuszczonych tu wiosek jest pozostałością po turecko-języcznej ludności, która musiała opuścić swe domostwa po podziale Cypru w 1974 r. na część północną i południową. Na terenie tych opuszczonych lub zamieszkałych przez pojedyncze rodziny wiosek, możemy napotkać półdzikie zwierzęta takie jak osły lub kozy z charakterystycznymi długimi uszami.

LATCHI – WIOSKA RYBACKA – PORT

Z górskiego grzbietu zjeżdżamy w dół ku morzu, do wioski rybackiej Latchi – która zachwyca przybywających tu turystów swoim malowniczym portem. Opcjonalnie możemy się tu udać na lunch (dodatkowo płatny) do jednej z licznych portowych tavern.

KĄPIEL W BŁĘKITNEJ LAGUNIE !! -> nie w okresie zimowym

Zatrzymujemy się Jeepem przy samej zatoce Błękitna Laguna gdzie przez ok. - 45 minut jest możliwość kąpieli w lazurowej lagunie. Proszę nie zapomnieć ręczników i strojów kąpielowych.

ŁAŹNIE AFRODYTY

Z portu jeepami przejeżdżamy do następnej turystycznej atrakcji - miejsca zwanego Łaźnie Afrodyty, gdzie według legendy Afrodyta, Bogini Miłości i Piękna, zażywała kąpieli w naturalnej grocie otoczonej figowymi drzewami.

Ciekawostka: Legenda głosi, że kto obmyje sobie twarz w tym miejscu będzie wiecznie piękny i młody.. a więc nie zaszkodzi spróbować.

Będą tu mieli Państwo czas wolny żeby pospacerować po pięknych ogrodach i nacieszyć oko pięknymi widokami, które rozpozcieraja się stąd na Półwysep Acamas.