JEEP SAFARI AKAMAS + ŁAŹNIE ADONISA ORAZ BŁĘKITNA LAGUNA JEEPEM

WYPRAWA JEEPAMI NA AKAMAS POPRZEZ ŁAŹNIE ADONISA I BŁĘKITNĄ LAGUNE - PRZEZNACZONA JEST DLA WIELBICIELI DZIKIEJ NATURY I PRZYGODY, PONIEWAŻ TRASA TA PRZEBIEGA PRZEZ PARK NARODOWY AKAMAS KTÓRY JEST OBSZAREM CHRONIONYM.

Trasa: Wąwóz Avacas (spacer około 40 min) - stare okoliczne wioski - Przyjazd Jeepem na Błękitną Lagunę - Czas na kąpiel ok. 45min - Łaźnie Afrodyty - Łaźnie Adonisa (kąpiel lub fotografowanie okolicy)

Co ze sobą zabrać: wygodne obuwie, ewentualnie kostiumy kąpielowe, wodę do picia i aparaty do zdjęć :)

 

WĄWÓZ AVACAS

Jadąc dalej na zachód wzdłuż morza, bezdrożami Połwyspu Akamas dojeżdżamy wreszcie do Wąwozu Avacas, gdzie rzeka spływająca z gór przez tysiące lat, wyżłobiła w miękkich kredowych skałach przepiękny wąwóz, wgłąb którego udacie się Państwo z kierowcą - przewodnikiem na około 40 minutowy spacer. Po drodze będziecie mieli Państwo okazję podziwiać i fotografować niesamowite formy skalne. Trasa wycieczki przebiega dołem wąwozu - przy akompaniamencie szumu rzadko spotykanych na Cyprze górskich potoków. W trakcie spaceru będziecie mogli Państwo z umieszczonych tam tabliczek dowiedzieć się nazwy występujących tam gatunków roślin i formacji skalnych.

Ciekawostka: Niesamowita sceneria i gra światła, przebijającego się poprzez szczeliny Wąwozu Avacas stała się inspiracją dla niejednego malarza.

ZATOKA LĘGU żÓŁWI - CZASOWO NIEDOSTĘPNA

Przejedziemy też na piękną dziką plażę Lara Bay – miejsce lęgu żółwi – chronione prawem jako rezerwat przyrody. Na plaży - w specjalnych wiatach – umieszczone sa fotografie żółwi a kierowca opowie Państwu o ich życiu i zwyczajach oraz długich trasach, które pokonują samice żółwi żeby się rozmnożyć na tych dzikich i pięknych plażach. Żółwice składają w piasku do 200 jaj, a następnie zakopują je na odpowiedniej glębokości żeby jaja utrzymywane były w korzystnej temperaturze. Miejsca te następnie sa ogrodzone specjalnymi metalowymi koszami żeby je chronić. Żółwie wylęgają się nocą i szybko biegną w stronę morza, tak żeby uchronić się przed potencjalnymi drapieżnikami takimi jak ptaki i węże. Dla zainteresowanych można uzgodnić z kierowcą dodatkowy czas wolny na kąpiel.

STARE WIOSKI GRECKIE I TURECKIE

Następnie oddalamy się już od linii brzegowej wgłąb Półwyspu Akamas i jadąc górskim grzbietem Półwyspu drogami off-road możemy podziwiać przepiękne widoki. Po obu stronach można zobaczyć morze. Po drodze przejeżdżamy przez stare wioski greckie i tureckie, gdzie możemy nasycić oko pozostałymi po kiedyś mieszkającej tu ludności starymi domami z kamienia, które wraz ze scenerią dzikich gór w tle tworzą niezapomniane widoki.

Część opuszczonych tu wiosek jest pozostałością po turecko-języcznej ludności, która musiała opuścić swe domostwa po podziale Cypru w 1974 r. na część północną i południową. Na terenie tych opuszczonych lub zamieszkałych przez pojedyncze rodziny wiosek, możemy napotkać półdzikie zwierzęta takie jak osły lub kozy z charakterystycznymi długimi uszami.

KĄPIEL W BŁĘKITNEJ LAGUNIE !!

Zatrzymujemy się Jeepem przy samej zatoce Błękitna Laguna gdzie przez ok. - 45 minut jest możliwość kąpieli w lazurowej lagunie. Proszę nie zapomnieć ręczników i strojów kąpielowych.

ŁAŹNIE AFRODYTY

Z portu jeepami przejeżdżamy do następnej turystycznej atrakcji - miejsca zwanego Łaźnie Afrodyty, gdzie według legendy Afrodyta, Bogini Miłości i Piękna, zażywała kąpieli w naturalnej grocie otoczonej figowymi drzewami.

Ciekawostka: Legenda głosi, że kto obmyje sobie twarz w tym miejscu będzie wiecznie piękny i młody.. a więc nie zaszkodzi spróbować.

Będą tu mieli Państwo czas wolny żeby pospacerować po pięknych ogrodach i nacieszyć oko pięknymi widokami, które rozpozcieraja się stąd na Półwysep Akamas.

Opcjonalnie możemy się tu udac na lunch /dodatkowo platny/ do jednej z licznych portowych tavern.

ŁAŹNIE ADONISA

W drodze powrotnej udamy się do jeszcze jednej atrakcji turystycznej zwanej Łaźniami Adonisa.

Wstep do Łaźni Adonisa mają Państwo GRATIS !!

(w ramach wyprawy) ponieważ normalnie bilet wstępu kosztuje 9 euro/osobę.

Jest to wspaniałe miejsce do ochłody w upalny letni dzień ponieważ woda w jeziorku jest wyjątkowo chłodna gdyż wpływają do niej lodowate wody z górskich strumyków.

Miejsce to – to nie tylko okazja do orzeźwiającej kąpieli... W trakcie spaceru po okolicy mogą Państwo uwiecznić swój pobyt fotografiami w towarzystwie marmurowych antycznych posągów. Zobaczycie tu między innymi posągi Ateny – bogini wojny, Adonisa i Afrodyty.