Jeep Safari Troodos

WYCIECZKA PRZEZNACZONA JEST DLA MIŁOŚNIKÓW PRAWDZIWEJ PRZYGODY W MAŁYM GRONIE ORAZ WYPRAW JEEPEM WGŁĄB MALOWNICZYCH GÓRSKICH PEJZAŻY,
LASÓW I UKRYTYCH W NICH MONASTERÓW

Trasa: Asprokremmos Dum (zapora) - Winiarnia – Venecian Bridge (Mosty Weneckie) - Milikouri (wioska) - Monaster Kykkos - Olympos (najwyższy szczyt) - Pedoulas (lunch) - Wodospady - Omodos – Rock of Afrodite (Skała Afrodyty)

Co ze sobą zabrać: wygodne obuwie, cieplejsze okrycie (szczególnie zimą), wodę


Jeepy zabierają Państwa wprost spod hotelu w godzinach rannych ok. 8:30 – 8:45

ASPROKREMOS DAM

Naszą wędrówkę w góry zaczynamy od oddalonej o około 15 km od Pafos zapory zwanej Asprokremmos dum. Jest to druga co do wielkości zapora na Cyprze. Zapory te zatrzymują spływającą z gór słodką wodę, żeby kumulować ją w olbrzymich zbiornikach do wykorzystania w lecie.

Ciekawostka: Na Cyprze czasami przez 9 miesiecy potrafi nie spaść ani jedna kropla deszczu (z wyłączeniem obszarów górskich).

WINIARNIA

Jadąc dalej w górę podjeżdżamy do malowniczej winiarni położonej w małej górskiej wiosce, w której mamy ok. 0,5 godziny czasu wolnego. Można tu zakupić butelkę oryginalnego lokalnego wina.

MOSTY WENECKIE

Po krótkim postoju zaczynamy naszą wędrówkę wgłąb lasów małymi drogami off road, żeby następnie po około pół godzinie dojechać do mostów weneckich. Mosty te były zbudowane w średniowieczu jedynie z kamienia i służyły do transportu drzewa i innych surowców przez wówczas obfite rzeki. W górach Troodos ze względu na wiekszą ilość opadów im wyżej tym znajdziemy coraz bujniejszą roślinność – królują tu piękne lasy sosnowe i cedrowe.

MILLIKOURI

Po przebyciu około 25 km od Mostów Weneckich dojeżdżamy do wysoko położonej górskiej wioski Milikouri. Malowniczy pejzaż tworzą tu małe domki przyczepione do stromego zbocza górskiego. Po krótkim postoju na fotografowanie kontynuujemy naszą jeepową wyprawę, ponieważ stąd już niedaleko do Monasteru Kykkos.

MONASTER KYKKOS

Jadąc dalej poprzez malownicze góry i lasy docieramy wreszcie do najpiękniejszego, najbardziej sławnego na wyspie i najbardziej bogatego Monasteru Kykkos. Monaster ten powstał w XI w. i według tradycji pierwszym mnichem, który go zamieszkał, był pustelnik Izajasz, i to jemu objawiona Matka Boska poleciła sprowadzić na Cypr, dokładnie w to miejsce gdzie stoi teraz Monaster, cudowną Ikonę Matki Boskiej malowanej przez Św. Łukasza w latach 40 n. e. z żywego oblicza Maryji. Ikonę tę sprowadził z Bizancjum Manuel Voutomites bizancki zarządca Cypru. Została ona umieszczona w bogatej kaplicy na ozdobienie której zużyto prawie 3 tony złota. Oblicze Maryji jest zakryte bogato zdobioną szatą, ponieważ ktokolwiek spojrzy w jej oczy straci wzrok. Jedynym wyjątkiem jest to że Ikonę tą wystawia się oczami do nieba tylko w porach wojny, klęsk lub suszy z modlitwami o sprowadzenie deszczu.

UWAGA: Na terenie Klasztoru obowiązują odpowiednie stroje (w razie potrzeby możemy się też bezpłatnie zaopatrzyć w specjalne sutanny).

UWAGA: W Kaplicy tej obowiązuje absolutny zakaz fotografowania.

Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się też Muzeum Klasztorne gdzie zgromadzone są zabytki prawosławnej sztuki sakralnej (ikony, freski, rzeźby w drewnie, rękopisy i księgi) oraz Skarbiec który skrywa całą kolekcję kosztowności klasztornych i oprawionych w złoto relikwii świętych.

UWAGA: W Monasterze macie Państwo około 40 minut czasu wolnego na samodzielne zwiedzanie, mogą Państwo również zakupić pamiątki sakralne takie jak ikony, modlitewniki, wodę i olejki święcone.

PEDOULAS - LUNCH

Po zwiedzaniu Monasteru zapewne z przyjemnością udacie się Państwo na lunch w pięknej górskiej miejscowości Pedoulas położonej po drodze. Serwowany w lokalnej tawernie lunch (koszt 12 euro/osobę) podawany jest w formie bufetu, gdzie mogą Państwo posmakować tradycyjnych cypryjskich przysmaków takich jak: kleftiko (baranie mięso pieczone w tradycyjnym piecu z gliny), szeftalia (rodzaj mięsnych kotlecików), mousaka (zapiekanka z oberżyny, ziemniaków, makaronu i mięsa, przyprawiana miętą) oraz na koniec skosztować tradycyjnego deseru – baclavy. Wszystko to serwowane jest z winem czerwonym lub białym podawanym w karafkach.

Ciekawostka: Należy nadmienić że u podnóża Olimpusu znajdują się 3 wyciągi, co w okresie od grudnia do marca daje wspaniałą szansę dla milośników białego szaleństwa na uprawianie tego sportu zimą, podczas gdy zaledwie kilkadziesiąt kilometrów stąd można wylegiwać się na plaży. I to właśnie stwarza niesamowite możliwości wypoczynku na Cyprze.

WODOSPAD

Teraz zaczynamy naszą wędrówkę w dół, po drodze skręcając do miejscowości Foini, słynnej z wyrobów garncarskich i zahaczajac o piękny górski wodospad. Po krótkiej przerwie na fotografowanie udajemy się w kierunku wioski Omodos.

OMODOS

Malownicza wioska położona w regionie Commandaria, czyli znanego na wyspie wina wyrabianego od wieków z rosnących tu winogron. Wioska ta słynie też z ręcznych wyrobów koronkarskich, haftowanych przez miejscowe kobiety wprost na ulicy według wzorów ze szkiców Leonarda da Vinci.

Ciekawostka: Zebrane dojrzałe winogrona, po zbiorze susząc się na słońcu, uzyskują niesamowity aromat i smak, żeby później odzwierciedlić się w bogatym bukiecie wina.

Na miejscowym targu, oprócz degustacji wina commandaria i lokalnej wódki zivania, możecie Państwo skosztować i zakupić wiele innych lokalnych przysmaków wyrabianych z winogron, orzechów i oliwek oraz syropu z drzewa karoba.

Wioska ta znana jest także z Monasteru Św. Krzyża gdzie można zobaczyć rekliwie Św. Krzyża oprawioną w złocony krzyż.

SKAŁA AFRODYTY – PERTA TOU ROMIU

Ostatnim etapem naszej wyprawy będzie oddalona o około 20 km na wschód od Pafos Skała Afrodyty. Legenda głosi, że to właśnie tu - u brzegu Cypru - Afrodyta, Bogini Miłości i Piękna wynurzyła się z morskiej piany. Właśnie dlatego Cypr nazywany jest wyspą miłości.

Ciekawostka: Legenda głosi, że kto trzy razy opłynie skałę Afrodyty przy pełni księżyca będzie wiecznie piękny i młody.