Kyrenia / Bellapais

JEDNA Z NAJPIĘKNIEJSZYCH WYCIECZEK NA TURECKO-JĘZYCZNĄ CZĘŚĆ CYPRU,
DOTYCHCZAS NIEDOSTEPNĄ DLA TURYSTÓW.
MALOWNICZE WIDOKI WYSOKICH GÓR POŁOŻONYCH BLISKO MORZA TWORZĄ NIEZAPOMNIANĄ SCENERIĘ KYRENII

Trasa: Autostrada do Nikozji – Chirokitia (postój) - Nikozja (przekroczenie Zielonej Linii)
– Góry Pentadaktylos – Bellapais (Opactwo) – KYRENIA (Zamek)

Co ze sobą zabrać: obowiązkowo paszport lub dowód osobisty !!! – dodatkowa opłata 6 euro/osobę pobierana w czasie postoju na przejściu granicznym za wstępy do obiektów muzealnych po stronie tureckiej.

Autokary wyjeżdżaja w godzinach porannych około godziny 8:00, zabierając Państwa spod Waszych hoteli
i po około godzinie od wyjazdu z Pafos docierają wygodną autostradą do pierwszego postoju na parkingu w miejscowości CHIROKITIA - gdzie jest ok 0,5 godziny czasu wolnego (możliwość skorzystania z baru i toalety).
Po około 0,5 godz. wycieczka dociera do NIKOZJI.

NIKOZJA

Stolica Cypru - jedynego miasta na świecie, gdzie od ponad 40 lat przebiega granica (nazywana zieloną linią), oddzielająca południe od Tureckiej Republiki Cypru Północnego – państwa nieuznanego na arenie międzynarodowej.

Przejeżdżajac przez Nikozję oglądamy jej panoramę, żeby następnie zatrzymać się w punkcie granicznym, okazując paszporty i po krótkim postoju wjeżdżamy na turecką część Cypru.

Ciekawostka: Z okien autokaru będą mogli Państwo zobaczyć położoną w górach największą na świecie turecką flagę, którą doskonale widać nawet z okien samolotu.

GÓRY PENTADAKTYLOS

Wspinamy się autostradą w góry Pentadaktylos, które zachwycają swoimi niesamowitymi, wręcz baśniowymi formami, wznosząc się nawet do ok. 1000 m n. p. m..
Ich widoki sa jeszcze bardziej interesujące przez położone w nich tajemnicze ruiny średniowiecznych zamków, a bliskość morza tworzy malowniczą wręcz scenerię tej okolicy.

OPACTWO BELLAPAIS

W tych wspaniałych górskich pejzażach w miejscowości Bellapais będziecie zwiedzać romantyczne ruiny śreniowiecznego Opactwa zbudowanego we wspaniałym gotyckim stylu w XIII w. przez francuskich Lusignanów, którzy wówczas panowali na Cyprze.

Po zwiedzaniu z przewodnikiem będą mieli Państwo też około 0,5 godziny czasu wolnego, żeby nacieszyć oko i porobić niezapomniane zdjęcia.

Następnie zjeżdżamy w dół, ku morzu, do przepięknej zatoki Morfu, gdzie położona jest malownicza miejscowość Kyrenia.

KYRENIA

Ostatnim etapem naszej wycieczki będzie piękna miejscowość Kyrenia ze wznoszącą się nad całe miasto imponującą budowlą. Zamek – Warownia z którego murów obronnych rozciągają się imponujące widoki na malowniczy port.

Zaczynamy od zwiedzania z przewodnikiem Zamku – Warowni. Jest to bizantyjska twierdza zdobyta pod koniec XVI w. przez Lusinanów. U kresu dziejów pełniła ona rolę więzienia, obecnie każdy turysta ma możliwość zwiedzania budowli, gdyż pełni ona rolę muzeum.
W jej licznych pomieszczeniach znajdują się sale wystawowe przedstawiające przeróżne zabytki kultury z historii Cypru - naczynia, stroje a nawet narzędzia tortur. Jednym z najciekawszych eksponatów jest statek należący do Aleksandra Macedońskiego.

Po zakończeniu zwiedzania mają Państwo około 1,5 godziny czasu wolnego na zakupy, zwiedzanie lub lunch.

UWAGA: W lokalnych restauracjach i sklepach można płacić w euro.