Łaźnie Afrodyty

WYCIECZKA PRZEZNACZONA DLA TYCH KTÓRZY CHCA POZNAĆ PIĘKNO PÓŁWYSPU ACAMAS, PRZYDROŻNE MONASTERY
I LEGENDARNE MIEJSCE KĄPIELI AFRODYTY
– BOGINI MIŁOŚCI I PIĘKNA

Trasa: Geroskipou (Kościół Św. Paraskevi) - Monaster Św. Neofytosa - Polis (przerwa na kawę) - Łaźnie Afrodyty - Latchi (miasteczko portowe)

Autobusy zabierają Państwa wprost z Waszych hoteli około godziny 9:00 rano,
żeby udać się do oddalonej tylko 3 kilometry pięknej miejscowości Geroskipou

GEROSKIPOU

Nazwa tej pięknej wioski bierze się od dwóch greckich słów Geros – stary oraz Kipos – ogród,
jako że tu znajduje się miejsce nazwane ogrodami Afrodyty.

Na głównym ryneczku Geroskipou znajduje się ponad tysiącletni Kościół Św. Paraskevi, zbudowany w bizantyjskim stylu w IX w na ruinach antycznej świątyni bogini Afrodyty. W jego wnętrzu turyści mogą podziwiać piękne freski. Kościół był zlokalizowany na początku szlaku pielgrzymów do palaipafos.

Geroskipou słynie też z produkcji tradycyjnych słodkich przysmaków cypryjskich zwanych loukoumi, tam znajduje się farbyka wyrabiająca te produkty, a na miejscowym ryneczku będzie można je zakupić.

AGIOS NEOFYTOS MONASTERY – MONASTER ŚW. NEOFYTOSA

Jadąc dalej, po niespełna 10 kilometrach od Pafos docieramy do Monasteru Św. Neofitosa. To tutaj niegdyś osiedlił się w kamiennej grocie mnich - pustelnik Neofitos i urządził w niej kaplice Św. Krzyża, którą następnie poszerzył i ozdobił pięknymi freskami.
Obok klasztoru znajduje się muzeum sztuki prawosławnej.

POLIS CHRYSOCHOUS

W dalszej części wycieczki pojedziemy na drugą stronę półwyspu Acamas i zwiedzanie zaczniemy od malowniczego miasteczka turystycznego POLIS.

Polis Chrisochous jest położone w miejscu gdzie kiedyś było starożytne miasto Marion, ważne centrum handlowe. W miasteczku tym chyba każdy znajdzie dla siebie jakiś interesujący zakątek… a zatem przerwa na kawkę w lokalnej tawernie, gdzie gościnnie wita się każdego turystę.
W rejonie polis znajdziemy piękne plaże i malownicze wioski.

ŁAŹNIE AFRODYTY

Z miasteczka Polis przejeżdżamy do następnej turystycznej atrakcji - miejsca zwanego Łaźnie Afrodyty, gdzie według legendy Afrodyta, Bogini Miłości i Piękna zażywała kąpieli w naturalnej grocie otoczonej figowym drzewami.

Ciekawostka: Legenda głosi, że kto obmyje sobie twarz w tym miejscu będzie wiecznie piękny i młody… a więc nie zaszkodzi sprobować.

Będą tu mieli Państwo czas wolny żeby pospacerować po pięknych ogrodach i nacieszyć oko pięknymi widokami, które rozpozcierają się stąd na Półwysep Acamas, zjeść lunch lub ewentualnie zażyć morskiej kąpieli.

LATCHI

W drodze powrotnej jadąc wzdłuż malowniczej zatoki Chrisochou docieramy do uroczej wioski rybackiej Latchi, która stała się ośrodkiem turystycznym w tej części Cypru.
W tutejszym porcie możemy znaleźć kilka hoteli, ciągnące się wzdłuż promenady sklepiki turystyczne oraz tawerny.