LEFKARA / NIKOZJA **

WYCIECZKA PRZEZNACZONA JEST DLA TYCH KTÓRZY CHCIELIBY POZNAĆ DOBRZE STOLICĘ CYPRU
– NIKOZJĘ, A PO DRODZE NACIESZYĆ OKO MALOWNICZĄ CYPRYJSKĄ WIOSKĄ

Trasa: Lefkara - Nikozja

Autobusy zabierają Państwa bezpośrednio z Waszych hoteli około godziny 8 rano.
Jadąc autostradą z Pafos, po drodze mijając Limassol, zbaczamy nieco z głównej autostady do Nikozji żeby dojechać do malowniczej cypryjskiej wioski.

UWAGA: Jeśli planują Państwo przekroczyć granicę, tzw. Zieloną Linię w Nikozji, proszę zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty

LEFKARA

Wioska ta znana jest przede wszystkim z ręcznie wytwarzanych wyrobów koronkarskich, które ze względu na swoją unikatową (jedyną w soim rodzaju) wartość zostały wpisane na listę niematerialnego dzidzictwa UNESCO.
Zgodnie z tradycją na Cyprze, dziewczęta przygotowywały białe koronki zwane ASPROPLUMIA by wnieść je w posagu przy zamążpójściu. Szczyt rozwoju rzemiosła koronkarskiego w Lefkarze przypadł na okres świetności Biznacjum i wtedy koronki te były eksportowane do Europy przez Konstanynopol. Sztuka koronkarska była przekazywana z pokolenia na pokolenie – kobiety zajmowały się ich robieniem, a mężczyźni sprzedażą.

Ciekawostka : Według legendy Leonardo da Vinci był tak zachwycony koronką z Lefkary, że przywiózł do Mediolanu koronkę o wzorze potamos (rzeka) aby udekorować ołtarz w mediolańskiej katedrze. Od tego czasu wzór ten nazywany jest wzorem Leonardo da Vinci.

Wioska ta znana jest także z ręcznych wyrobów ze srebra.

NIKOZJA - STOLICA CYPRU

NIKOZJA – stolica Cypru – obecnie jedyna stolica na świecie, która od 1974 roku podzielona jest na 2 części granicą, zwaną Zieloną Linią, wzdłuż której został zbudowany mur.

W samym centrum miasta znajduje się główna ulica zwana Ledra, można tam przekroczyć granicę a sama procedura odbywa się bardzo sprawnie i nie stanowi najmniejszego problemu, wystarczy tylko wylegitymować się paszportem lub dowodem osobistym.

Ulica ta jest zarazem centrum turystycznym z licznymi kawiarniami, restauracjami, sklepami znanych firm i drobnymi budkami z pamiątkami. Wspaniałe miejsce do spędzenia tu czasu wolnego.


Na tej samej ulicy, w budynku gdzie znajduje się sklep Debenhams, możemy wjechać windą na 14 piętro i za drobną opłatą wyjść na taras widokowy skąd możemy zobaczyć całą panoramę Nikozji.

Uwaga: Możemy zobaczyć tu największą na świecie flagę turecką położoną w górach nieopodal Nikozji.

Większość zabytków takich jak Katedra Św. Jana i Pałac Arcybiskupi położonych jest w starej części miasta mieszczącej się w obrębie starych, weneckich murów obronnych.