Limassol

WYCIECZKA PRZEZNACZONA JEST DLA MIŁOŚNIKÓW ZABYTKÓW A PRZEDE WSZYSTKIM POLECANA MIŁOŚNIKOM ANTYCZNEJ I ŚREDNIOWIECZNEJ KULTURY CYPRU

Trasa: Skała Afrodyty (Petra tou Romiou) – Kourion (starożytne miasto) - Limassol (wystawa gąbek morskich) – Limassol (czas wolny 2 godziny)

WAŻNE: Dodatkowa opłata za bilety wstępu Kourion – 4,50 euro, Kollosi 2,50 euro

Autokary wyjeżdżają rano około 9:00 - z Pafos – zabierając Państwa wprost z Waszych hoteli wyjeżdżają z Pafos autostradą, wijącą się u wybrzeża, żeby po około 20 km dojechać do pięknych klifów i tu właśnie w tej romantycznej scenerii znajduje się

SKAŁA AFRODYTY

Legenda głosi że to właśnie tu Afrodyta, Bogini Miłości i Piękna wynurzyła się z morskiej piany u brzegu Cypru. Właśnie dlatego Cypr nazywany jest wyspą miłości.

Ciekawostka: Legenda głosi że kto trzy razy opłynie skałę Afrodyty przy pełni księżyca będzie wiecznie piękny i młody.

W tym legendarnym miejscu autokary zatrzymują się na krótki postój w trakcie którego będziecie Państwo mieli możliwość podziwiania i fotografowania pięknych widoków. Od Skały Afrodyty do Kourion jedziemy wzdłuż morza pięknym klifowym wybrzeżem, żeby po około 0,5 godziny dotrzeć do Kourion.

KOURION – STAROŻYTNE MIASTO

Kourion to jedno z najstarszych starożytnych miast Cypru a zarazem jedno z najbardziej interesujących wykopalisk wyspy. Pierwotna osada została założona w XII w p. n. e. przez Greków.

W czasie prac wykopaliskowych w połowie XIX w odkryto tu pozostałości i ruiny dawnych budowli. Najciekawsze z nich to m. in. rozległe baptysterium z pozostałościami pałacu biskupiego, relikty pochodzącej z V wieku n. e. bazyliki, rezydencja Eustoliosa, pozostałości stadionu, zespół kamiennych fontann - Nimfeum oraz tzw. Dom Achillesa. łaźnie rzymskie monumentalny teatr grecko – rzymski Nastepnie naszą historyczną wędrówkę przenosimy ze starożytności do średniowiecza.

KOLOSSI – ZAMEK

Kolossi – to mała wioska położona na obrzeżach Limassol. Główną atrakcją turystyczną jest średniowieczny zamek obronny. Warownia ta została wzniesiona w XIII w. przez przybyłych na Cypr członków zakonu Joannitów. W XV w zamieszkiwał tam Wielki Mistrz – Lois de Meganc, który przebudował zamek, a w drugiej połowie XVI w zamek został przejęty przez Turków, którzy mieszkali tu przez kilka stuleci. Obecnie warownia Kolossi – to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Budowla ta zbudowana na planie kwadratu. Wznosi się na 23 metry i jest dwukondygnacyjna a ściany twierdzy mają przeszło 2,7 metra grubości.

Do zamku prowadzi zwodzony most który przeprawiał przybyszów przez fosę, a schody wznoszą się wprost na wysokość pierwszego piętra. Na pierwszym piętrze znajdowały się kiedyś dwie duże komnaty oraz kuchnia. Na samym szczycie zaś w w przestronnej i słonecznej komnacie mieszkał sam Wielki Mistrz.

W sąsiedztwie warowni znajduje się kamienna budowla w której przez stulecia funkcjonowała cukrownia. Właściciele zamku zajmowali się także uprawą winogron z których wytwarzali słynne cypryjskie wino Commandaria. Teraz udamy się do drugiego co do wielkości miast na Cyprze.

LIMASSOL

Limassol leży na południowym wybrzeżu Cypru nad malowniczą zatoką Akrotiri. Jest jednym z ważniejszych centrów biznesowych i turystycznych wyspy. Znajduje się tu też jeden z największych portów na Cyprze. Wielowiekowa historia miasta pozostawiła wiele zbytkowych budowli. Jak np. Prawosławna Katedra Agia Napa


W mieście tym historia w ciekawy sposób przeplata się z nowoczesnością.

Zwiedzimy też wystawę naturalnych gąbek morskich z możliwością zakupu. Później będą mieli Państwo około 2 godziny czasu wolnego żeby samodzielnie cieszyć się zwiedzaniem lub zakupami. Można tez odpocząć w licznych portowych reastauracjach.