Wycieczka objazdowa **

WSPANIAŁA WYPRAWA DLA TYCH, KTÓRZY CHCIELIBY ZOBACZYĆ NAJBARDZIEJ ZNANE MIEJSCA NA CAŁYM CYPRZE W JEDEN DZIEŃ!

Trasa: Widok na skałę Afrodyty - Omodos - Galata - Nikozja - Larnaka

Autokary wyjeżdżają rano, około 8:00 z Pafos, zabierając Państwa wprost z Waszych hoteli.
Wyjeżdżają autostradą wijącą się u wybrzeża Pafos, żeby po około 20 kilometrach dojechać do pięknych klifów i tu właśnie, w tej romantycznej scenerii znajduje się..

SKAŁA AFRODYTY

Legenda głosi, że to właśnie tu Afrodyta, Bogini miłości i piękna, wynurzyła się z morskiej piany u brzegu Cypru. Właśnie dlatego Cypr nazywany jest wyspą miłości.

Ciekawostka: Legenda głosi, że kto trzy razy opłynie Skałę Afrodyty przy pełni księżyca będzie wiecznie piękny i młody.

W tym legendarnym miejscu autokary zatrzymują się na tzw. tarasie widokowym na krótki postój w trakcie którego będziecie Państwo mieli możliwość podziwiania i fotografowania pięknych widoków. Od skały Afrodyty oddalamy się od linii brzegowej i zaczynamy piąć się w górę żeby zatrzymać się w słynnej górskiej wiosce Omodos.

OMODOS

Malownicza wioska położona w regionie Commandaria, czyli znanego na wyspie wina wyrabianego od wieków z rosnących tu winogron, które susząc się na słońcu uzyskują niesamowity aromat i smak, żeby później odzwierciedlić się w bukiecie wina.
Na miejscowym targu, oprócz wina commandaria i lokalnej wódki zivania, możecie Państwo zakupić wiele lokalnych przysmaków wyrabianych z winogron, orzechów i oliwek.
Wioska ta znana jest również z Monasteru Św. Krzyża, gdzie można zobaczyć rekliwie Św. Krzyża oprawioną w złocony krzyż.
Będą tu państwo mieli około 0.5 godziny czasu wolnego żeby zwiedzić malownicze zakątki i zrobić zakupy na turystycznym targu.

GÓRY TROODOS

Następnie z górskiej wioski udamy się autokarem w Góry Troodos z których rozpozcierają się zapierające dech w piersiach widoki, piękne lasy sosnowe, cedrowe oraz ukryte w nich monastery.

Jadąc przez góry możecie Państwo zwrócić uwagę na ciekawostkę która odróżnia góry cypryjskie od polskich, a mianowicie że wspinając się w górę roślinność staje się coraz bogatsza, od pojedynczych drzew aż po wysokie lasy, a to za sprawą większej ilości opadów w górskich partiach.

Przewodnicy przekażą Państwu wiele informacji o faunie i florze oraz o budowie geologicznej tego najwyższego pasma górskiego.

GALATA

Zjeżdżając w dół, już po drugiej stronie gór Troodos, zatrzymujemy się na krótko w malowniczej górskiej dolinie, gdzie położona jest zabytkowa wioska GALATA.

Najcenniejszym zabytkiem jest tu znajdujący się w samym sercu miasteczka niewielki, kamienny, średniowieczny kościółek PANAGIA PODITHOU. Został on wzniesiony na początku XII w. i poświęcony Św. Eleonorze. Wewnątrz znajdują się przepięknie zachowane malowidła ścienne - freski - zdobiące ściany świątyni i przedstawiające sceny z Nowego Testamentu.

Ciekawostka: Na jednym z fresków przedstawiona jest brzemienna Matka Boska (w większości wizerunków ukazywana jest z dzieciątkiem na ręku).

W 1985 roku kościół Panagia Podithou wraz z dziewięcioma innymi świątyniami znajdującymi się w Górach Troodos został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dalsza część naszej wędrówki przebiega wzdłuż zielonej linii czyli granicy oddzielającej północną (tureckojęzyczną) część Cypru od południowej (greckojęzycznej), żeby po około godzinie dotrzeć do stolicy Cypru - Nikozji.

NIKOZJA - STOLICA CYPRU

NIKOZJA – obecnie jedyna stolica na świecie, która od 1974 roku podzielona jest na 2 części granicą, zwaną Zieloną Linią, wzdłuż której został zbudowany mur.

W samym centrum miasta znajduje się główna ulica zwana Ledra, można tam przekroczyć granicę a sama procedura odbywa się bardzo sprawnie i nie stanowi najmniejszego problemu, wystarczy tylko wylegitymować się paszportem lub dowodem osobistym. Ulica ta jest zarazem centrum turystycznym z licznymi kawiarniami, restauracjami, sklepami znanych firm i drobnymi budkami z pamiątkami. Wspaniałe miejsce do spędzenia tu czasu wolnego. Na tej samej ulicy, w budynku gdzie znajduje się sklep Debenhams, możemy wjechać windą na 14 piętro i za drobną opłatą wyjść na taras widokowy skąd możemy zobaczyć całą panoramę Nikozji.

Uwaga: Możemy zobaczyć tu największą na świecie flagę turecką położoną w górach nieopodal Nikozji.

Większość zabytków takich jak Katedra Św. Jana i Pałac Arcybiskupi położonych jest w starej części miasta mieszczącej się w obrębie starych, weneckich murów obronnych.

Ostatnim i bardzo ciekawym punktem programu tej wycieczki jest Larnaka.

LARNAKA

Miasto to przede wszystkim znane jest ze znajdującego się parę kilometrów stąd międzynarodowego portu lotniczego, z którego odprawia się większość połączeń lotniczych na wyspie (drugim jest lotnisko w Pafos – oddalonym o około 150 kilometrów na zachód).

Larnaka jest też zabytkowym miastem.

To tu Święty Łazarz, który trafił na Cypr po cudownym wskrzeszeniu przez Chrystusa, spędził resztę swego życia, piastując stanowisko biskupa Kition (teraźniejsza Larnaka). Według Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, w miejscu grobu Św. Łazarza została wzniesiona w IX w. świątynia pod jego wezwaniem, która następnie została odnowiona w XVII w..

Po części poświęconej zwiedzaniu Larnaki z przewodnikiem, będą Państwo mieli około 0,5 godziny czasu wolnego - warto wtedy zwiedzić ładne nadbrzeżne uliczki portowe. Przewidywany powrót do Pafos ma miejsce około godziny 17.00.